Aljaževa doba – slovenska podoba

15. 2. 2017

Slovenski kulturni praznik smo zaznamovali tudi na Aljaževi domačiji. Zgodaj dopoldne smo s pevci moškega zbora KUD Oton Župančič Sora prisluhnili poeziji in uglasbenim pesmim Jakoba Aljaža in Franceta Prešerna. Pevce smo popeljali po Aljaževi domačiji. Maloštevilni obiskovalci so spontano prebrali nekaj poezije. Bil je to dan odprtih vrat, ko so si pohodniki in ostali obiskovalci ogledali prostore Aljaževe domačije. Po darovani sveti maši na Šmarni gori se nam je pridružil naš častni član in bivši dovški župnik France Urbanija.

Na slovenski kulturni praznik, Prešernov dan, smo Jarmovci zaključili našo vizijo Aljaževe domačije, kako jo napolniti z vsebino, da bo hiša živela in oddajala pozitivno energijo. Prehodili smo dolgo pot razmišljanja in delovanja v njej. Želeli smo, da bodo ljudje slišali in vedeli, da obstaja v Zavrhu pod Šmarno goro Aljaževa domačija. Z elementi oblačilne dediščine 19. stoletja smo napolnili še zadnji prostor Aljaževe rojstne hiše – KAŠČO. Kašča je bila včasih prostor, ki je služil za shranjevanje živil, predvsem žita, mi pa smo v ta prostor shranili dragocenosti iz naše dediščine. Višji kustos, dr. Bojan Knific, iz Tržiškega muzeja je ob pomoči Dani Megličeve iz KD FS Karavanke pripravil razstavo ALJAŽEVA DOBA – SLOVENSKA PODOBA. V prostoru so razstavljeni dragoceni predmeti naše oblačilne dediščine »narodne noše«, s katerimi so ljudje kazali svojo lokalno, pokrajinsko in narodno pripadnost. Razstavljena je »narodna noša«, ki jo je ohranila naša članica Alenka iz zapuščine Bojana Adamiča in njegove mame. Tudi Jakob Aljaž si je zelo rad nadel »narodno nošo«, s katero je kazal svojo pripadnost, tudi pred cesarjem na Dunaju.

Pred projekcijo filma Peče na Slovenskem smo se Jarmovci zahvalili, z ročno izdelanim nageljnom, Dani Meglič in Alenki Adamič. Za dr. Bojana Knifica pa je sledilo presenečenje, saj smo ga sprejeli v svoje vrste, kot častnega člana KUD JaReM.

Svečani trak Kašče sta prerezala Adamičeva vnukinja Nia in medvoški župan Nejc Smole.

Aljaževa domačija živi in ni muzej, živi tudi zato, ker v Hiši tiktaka stara ura, ki nas spominja na minljivost življenja, na minulost naših prednikov, babic, dedkov in slovenskih ljudi, ki verujejo v človeško poslanstvo.